Достапни линкови

logo-print

Граѓаните на Азербејџан на референдум


Денеска во Азербејџан беше оддржан референдум на кој граѓаните се изјаснуваа дали се за укинување на ограничувањето на претседателскиот мандат. Според сегашните правила претседателот на земјата има можност од само два мандата. На оваа можност се спротивставува опозицијата која ги повика граѓаните на бојкот на референдумот. Според властите одзивот на граѓаните бил повеќе од 64%.
XS
SM
MD
LG