Достапни линкови

logo-print

Чешка поддржува прием на Балканските земји во ЕУ


Чешкиот министер за надворешни работи Карел Шварценберг изјави дека Чешка како претседавач со ЕУ, има сосема различен став од Германија, кој деновиве го формулираше канцеларката Ангела Меркел изјавувајќи дека Унијата треба да ја прими Хрватска, а потоа да си даде време за ,,внатрешна консолидација.“ Ние го застапуваме ставот, кој подразбира дека после Хрватска треба доследно да се примат и останатите земји согласно спроведените реформи, изјави Шварценберг за чешката агенција ЧТК, набројувајќи го приемот на Македонија, Србија, Албанија и Босна и Херцеговина.
XS
SM
MD
LG