Достапни линкови

logo-print

САД со поддршка на деклацијата на ОН за правата на хомосексуалците


Соединетите Држави соопштија дека ќе ја поддржат декларацијата на Обединетите Нации за правата на хомосексуалците. Портпаролот на Стејт Департментот Роберт Вуд изјави дека Вашингтон ќе им се придружи на 66-те држави, вклучувајќи ги и земјите од Европската Унија, кои ја поддржуваат декларацијата. Тој сепак додаде дека поддршката на декларацијата не наметнува правни обврски во Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG