Достапни линкови

logo-print

Полска планира зголемување на своите војници во Авганистан


Полскиот министер за одбрана Богдан Клич изјави дека Полска планира зголемување на бројот на своите војници во Авганистан. Тој сепак не соопшти колкаво ќе биде зголемувањето. За реализација на овој план потребна е согласност и од полскиот претседател Лех Качински, кој е врховен командант на армијата. Полска во моментов има 1600-тини свои војници во авганистанската провинција Газни.
XS
SM
MD
LG