Достапни линкови

logo-print

Уставниот суд го укина законот за стимулирање на наталитетот


Уставниот суд денеска го укина заканот за поттикнување на наталитетот во неразвиените општини во Македонија, што беше усвоен од Собранието, на предлог на владата, во септември минатата година. Законот предвидуваше парична помош за мајките за родено второ, трето и четврто дете во општините каде природниот прираст е под 2,1 посто. Според Уставниот суд со ваквиот закон се создава нееднаквост меѓу граѓаните.
XS
SM
MD
LG