Достапни линкови

logo-print

Милошоски упати писмо до Бакојани


Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски упати писмо до шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани во кое повикува на надминување на застојот на односите меѓу двете земји и на градење добрососедство и партнерство. Тој ја повикува грчката страна, да ги прифати трите македонски иницијативи предложени во рамки на состанокот околу преговорите за името што во јануари минатата година се оддржа во Охрид, кои предвидуваат потпишување на Декларација за пријателство и соработка, основање на Заеднички комитет за образование и историја, обновување на праксата за редовни констултации на различни нивоа, како и потпишување на билатерални спогодби во сите области од заеднички интерес. Тој изразува уверување дека со ова, двете влади ќе испратат силна порака за посветеност на тековните разговори за надминување на разликите околу името.
XS
SM
MD
LG