Достапни линкови

logo-print

27 години по грешка поминал во затвор


Британскиот апелационен суд денеска ослободи од одговорност човек кој што поминал 27 години во затвор, погрешно обвинет за убиство. Во 1982-та година пред воведувањето на можноста за ДНК-а тестирање Шон Ходгсон, бил обвинет за убиство на една дваесет и две годишна девојка. Апелациониот суд денеска го ослободи од обвинението откако неговите адвокати приложиле ДНК евиденција според која се покажало дека тој не би можело да биде поврзан со убиството.
XS
SM
MD
LG