Достапни линкови

logo-print

Советот на Европа против референдумот во Азребејџан


Во Азербејџан денеска се одржува референдум за укинување на ограничувањето на два претседателски мандата. Со тоа на семејството Алијев династија која почна со Хајдар а продолжува со синот Илхам би му се овозможило уште долго да осатне на власт. Венецијанската Комисија уставно советодавно тело на Советот на Европа соопшти дека доколку таа мерка биде одобрена, тоа ке значи серизен удар врз консолидацијата на демократијата во Азербејџан.
XS
SM
MD
LG