Достапни линкови

logo-print

Чешка ја одложи ратификацијата на договорот со САД за антиракетен штит


Чешката влада синоќа од пред парламентот неочекувано го повлече предлог договорот со САД за изградба на антиракетниот штит во Чешка. Со тоа, поради реалните закани дека Парламентот ќе ја отфрли спогодбата, Чешка ја одложи ратификацијата на договорот. Премиерот Мирек Тополанек изјави дека спогодбата ќе биде вратена во парламентот по дополнителните консултации со американската администрација и по априлскиот самит на НАТО.
XS
SM
MD
LG