Достапни линкови

logo-print

Опозицијата ја презеде власта во Мадагаскар


Командантите на армијата на Мадагаскар му ја предадоа власта на опозицискиот лидер Андриј Радцелина, откако претседателот на земјата поднесе оставка. Расплетот на осуммесечната борба за власт, во која загинаа 135 луѓе, уследи откако вчера претседателот Марк Раваломана поднесе оставка и побара од армијата да основа воена управа. Воените команданти одбија да ја преземат власта.
XS
SM
MD
LG