Достапни линкови

logo-print

Медведев наредил големо вооружување на руските сили


Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска во Москва изјави дека НАТО се уште сака да ја прошири својата воена инфраструктура во близина на руските граници и затоа наредил големо вооружување на руските сили од две илјади и единаесетата година. Тој побара и обнова на руското нуклеарно оружје. Според Медведев, тоа е од приоритетно статегиско значење за Русија со оглед на фактот што во некои региони се уште постојат сериозно опасни конфликти.
XS
SM
MD
LG