Достапни линкови

logo-print

Косово ќе побара укинување на УНМИК


Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени изјави дека на седницата на Советот за безбедност посветена на Косово ќе побара мисијата на УНМИК да биде укината. Тој смета дека оваа мисија е надмината, бидејќи речиси сите овластувања кои ги имала се префрлени на косовските институции и на ЕУЛЕКС и затоа нема причина за нејзино постоење.
XS
SM
MD
LG