Достапни линкови

logo-print

ЕУ со одлука за санкциите кон Белорусија


Шефовите на дипломатиите на ЕУ одлучија да ја продолжат на дополнителни девет месеци одлуката со која на претседателот на Белорусија Александар Лукашенко и повеќемина други белоруски претставници им се овозможува да патуваат во земјите од ЕУ. Имено, забраната за патување во земјите на ЕУ кон Лукашенко и неговите соработници, беше воведена во 2006-та година, но лани беше укината по ослободувањето на политичките затвореници во оваа земја. Сепак, министрите изразувајќи загриженост за демократскиот развој на земјата, одлучија да ги продолжат санкциите кон Белорусија, за уште една година.
XS
SM
MD
LG