Достапни линкови

logo-print

Министрите на ЕУ расправаат за Западен Балкан


Министрите за надворешни работи на Европската Унија на денешниот состанок во Брисел ја разгледуваат соработката на земјите од Западен Балкан со Унијата. Како што се јавува министрите особено ќе го разгледаат ангажманот на ЕУ во Босна и Херцеговина, а ќе го поздрават и именувањето на нов меѓународен претставник во оваа земја. На состанокот ќе се разгледува и евентуалното прифаќање на апликацијата на Црна Гора за добивање на кандидатски статус за членство во Унијата.
XS
SM
MD
LG