Достапни линкови

logo-print

Судан ги протерува странските хуманитарци


Суданскиот претседател Омар Ал Башир им наредил на сите странски хуманитарни организациии да ја запрат испораката на хуманитарна помош во Судан. Тој изјави дека меѓународните организации можат да ја истоварат помошта на аеродромите, а дистрибуцијата ќе ја вршеле судански невладини организации. Меѓународниот суд во Хаг на 4-ти март издаде налог за апсење на Омар Ал Башир, обвинет за воени злосторства во Дарфур, по што тој веднаш ги протера од земјата најголемите меѓународни хуманитарни организации.
XS
SM
MD
LG