Достапни линкови

logo-print

Формирана владина коалиција во Израел


Ликуд, партијата мандатар за состав на новата израелска влада, доцна синоќа го потпиша коалицискиот договор со екстремно десничарската партија Израел Бејтејн. Во согласност со договорот, Израел Бејтејн ќе го добие министерството за надворешни работи, кое ќе му припадне на нејзиниот шеф Авигдор Либерман, а партијата ќе наименува и министри за внатрешни работи, инфраструктура и туризам, како и министер за интеграции.
XS
SM
MD
LG