Достапни линкови

logo-print

Протести во Тбилиси


Повеќе од две илјади грузијци протестираа денеска во главниот град на земјата Тбилиси, барајќи оставка од претседателот Михаел Саакашвили. Опозицијата во Грузија најави серија протести, доколку претседателот Саакшвили доброволно не си поднесе оставка. Многу грузијци го поддржува својот претседател во текот на конфликтот со Русија, во август минатата година, но сега го обвинуваат за недемократско владеење и лошо водење на војната околу сепаратистичките региони Абхазија и Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG