Достапни линкови

logo-print

Во Северна Ирска уапсени три лица за убиството на британските војници


Полицијата во Северна Ирска соопшти дека уапсила три лица за убиството на двајца војници во британската воена база, што се случи минатиот викенд. Таканаречената ИРА-Вистинска, ја презеде одговорноста за нападот, најголем во изминатава една денеција од потпишувањето на Мировниот Договор со кој беше ставен крај на насилствата во Северна Ирска. Два дена подоцна, во Северна Ирска беше убиен и еден полицаец, а одговорноста ја презеде друго крило на ИРА.
XS
SM
MD
LG