Достапни линкови

logo-print

13 срби осудени за воени злосторства врз хрвати во Вуковар


Советот за воени злосторства при Окружниот суд во Белград денеска осуди 13 Срби на затворска казна од пет до 20 години, под обвинение дека учествувале во масовното стрелање на околу 200 хрватски воени заробеници на фармата ,,Овчара,, во близина на Вуковар, во ноември 1991 година. Петмина други обвинети за истото дело, од т.н. „Вуковарска група“ се ослободени од обвинувањата.
XS
SM
MD
LG