Достапни линкови

logo-print

Најавена жалба за три годишната казна за ирачкиот новинар


Ирачкиот новинар кој ги фрли своите чевли врз тогашниот американски претседател Џорџ Буш, доби три години затворска казна од страна на судот во Багдад. Неговите адвокати најавија жалба за донесената пресуда до повисоките инстанци. Новинарот Мунтазаер Ал Заиди денеска пред судот, изјави дека не се чувствува виновен по обвинувањето за ,,обид за агресија врз странски државник“ и посочи дека станува збор за спонтана реакција.
XS
SM
MD
LG