Достапни линкови

logo-print

Обама ги повика сојузниците на поагресивно соочување со кризата


Американскиот претседател Барак Обама ги повика меѓународните сојузници да преземат поагресивни мерки за соочување со економската криза. По состанокот со министерот за финансии Тимоти Гајтнер, Обама изјави дека американските напори за окончување на рецесијата не можат да бидат успешни без меѓународна координација. Неделава во Лондон Гајтнер ќе разговара со министрите од групата 20 индустриски најразвиени земји и земји во развој, воочи самитот посветен на светската економска криза кој ќе се одржи на 2-ри април.
XS
SM
MD
LG