Достапни линкови

logo-print

Франција ја обновува воената командна структура во НАТО


Францускиот претседател Никола Саркози соопшти дека Франција ќе ја обнови својата воена командна сруктура во НАТО. Соопштението, доаѓа по повеќе од 40 години откако тогашниот француски претседател Шарл де Гол ја извади Франција од воената командна структура, односно од одговорноста за стратешки планирања. Саркози денеска во Париз изјави дека враќањето на Франција е потребно, за да се слушне нејзиниот глас. ,,Време е да и се стави крај на оваа ситуација. Ова е во интерес и на Франција, и воопшто на Европа“ рече Саркози.
XS
SM
MD
LG