Достапни линкови

logo-print

Шпанија ја поддржува Србија за Косово


Шпанија соопшти дека нема да го признае Косово и оти ја поддржува Србија на нејзиниот пат кон Европската Унија. Премиерот Хозе Луис Запатеро, чија земја ќе претседава во Унијата во првата половина од идната година, изјави дека Шпанија силно ќе ги поддржи напорите на Србија да стане полноправна членка на ЕУ. Ова следува по неговата средба во Мадрид со српскиот претседател Борис Тадиќ.
XS
SM
MD
LG