Достапни линкови

logo-print

Боливија протера американски дипломат


Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека протерал втор американски дипломат за шест месеци, за кој се сомнева дека бил поврзан со опозициските партии. Франциско Мартинез беше обвинет од боливискиот претседател за поврзаност со полицаец кој бил вмешан во скандал околу државната нафтена компанија, а во корист на американската служба за разузнавање ЦИА. Американските власти ги отфрлија обвинувањата како невистинити.
XS
SM
MD
LG