Достапни линкови

logo-print

Продолжува истражувањето на матичните ќелии


Американскиот претседател Барак Обама ја укина забраната за користење на федералните средства за истражување на матичните ќелии. По укинувањето на забраната, Обама му даде рок од четири месеци на Националниот институт за здравје да ги одредени ,,новите правила“ во врска со ова прашање. Научниците сметаат дека таквиот вид на истражувања можат да придонесат за лечење на многу болести. Забраната беше воведена од поранешниот американски претседател Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG