Достапни линкови

logo-print

Хрватска ќе прифати медијација за спорот со Словенија


Хрватскиот премиер Иво Санадер потврди дека Загреб ќе ја прифати иницијативата на Европската Комисија за медијаторство во решавањето на граничниот спор со Словенија. Санадер сепак додаде дека главна цел на Европската Комисија треба да биде да им се помогне на двете земји за соочувањето пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Министерот за надворешни работи на Словенија Самуел Жбогар, ја поздрави одлуката на Хрватска.
XS
SM
MD
LG