Достапни линкови

logo-print

Албанија со апликација за ЕУ кандидатура до крај на Јуни


Албанија има намера да поднесе кандидатура за членство во Европската Унија до крајот на јуни пред одржувањето на парламентарните избори во земјата на 28 јуни, изјави вчера албанскиот премиер Сали Бериша. Според Бериша. Албанија добила зелено светло од чешкото претседателство за поднесување кандидатура во тој период, иако датумот се уште не е прецизиран.
XS
SM
MD
LG