Достапни линкови

logo-print

Намалување на американските трупи во Ирак за 12 илјади


Соединетите Држави ќе го намалат бројот на своите трупи во Ирак за околу 12 илјади во наредните шест месеци. Во соопштението од американската армија во Ирак, се наведува дека две борбени бригади, заедно со логистичките, инжинерските и разузнавачките сили, ќе ја напуштат земјата до септември и нема да бидат заменети. Ова се први чекори што се преземаат, откако претседателот Барак Обама го објави планот за повлекување на американските сили од Ирак до август 2010-та година.
XS
SM
MD
LG