Достапни линкови

logo-print

Протести на неколку стотици Срби


Неколку стотици срби денеска во близина на Гнилање одржаа протести барајќи од Косовската електроенергетска компанија, да обезбеди струја за населението од овој регион кое веќе шести ден е без струја. Демонстрантите се обиделе да го блокираат главниот магистрален пат Гнилање-Бујановац, но биле спречени од страна на припадници на специјалната единица на Косовската полиција. Протестите, како што се јавува, поминале без поголеми инциденти.
XS
SM
MD
LG