Достапни линкови

logo-print

Загрозена хуманитарната помош за Дарфур


Агенциите на Обединетите Нации предупредија денеска дека решението на суданските власти за истерување на 13 меѓународни групи за помош ќе остави без храна и здравствена грижа над милион лица во Суданскиот регион Дарфур. Одлуката на владата во Картум доаѓа по барањето на Меѓународниот Суд во Хаг за апсење на Претседателот Омар ал Башир обвинет за злосторство против човештвото.
XS
SM
MD
LG