Достапни линкови

logo-print

Министрите на НАТО се договориле за обновување на односите со Русија


Генералниот секретар на НАТО Јап Де Хоп Схефер изјави дека министрите за надворешни работи на Алијансата се договориле денеска за официјално обновување на односите на највисоко ниво со Москва кои беа замрзнати по руската интервенција во Грузија во августовската војна. За ова прашање денеска во Брисел расправаа министрите за надворешни работи.На состанокот американскиот државен секретар Хилари Клинтон исто така ја повика Алијансата да ја остави отворена можноста за придружување на Украина и Грузија, на што Русија силно се спротивставува. Нато вети евентуален влез на двете поранешни советски републики, но нагалсуавјки дека тоа ке биде долг пат.
XS
SM
MD
LG