Достапни линкови

logo-print

Истрага во украинските енергетски компании


Украинската служба за безбедност денеска започнала истрага во компанијата за надгледување на испораката на укринскиот гас –Украина гас, откако пред неколку денови маскирани припадници на безбедносната служба влегоа во канцеларијата на националаната енергетска компанија Нафтогас. Во акцијата која е дел од криминална истрага украинската безбедносна служба трага по оригиналните копии на договорот за испораката на гасот склучен со рускиот Газпром. Во јануари годинава разликите во цената мегу Нафтогас и Гаспром предизвикаа криза во снбдуавњето со гас за Европа.
XS
SM
MD
LG