Достапни линкови

logo-print

Судан нема да соработува со Судот за воени злосторства


Судан денеска соопшти дека нема да соработува со Мегународниот суд за воени злосторства кој издаде налог за приведување на суданскиот претседател Омара Хасан Ал Башир обвинет за воени злосторства во провинцијата Дарфур.Советникот на суданскиот претседател Мустафа Осман Исмаил изјави дека одлуката на судот е дел од планот на Западот против слободните и независните земји, додавајки дека владата на Судан не била изненадена од одлуката.Дарфурските бунтовници ја поздарвија одлуката на Хашкиот суд оценувајки дека тоа е голема победа за жртвите во Дарфур.
XS
SM
MD
LG