Достапни линкови

logo-print

Покрената потрага за воени злосторства по претседателот на СуданМеѓународниот Суд за воени злосторства денеска објави барање за приведување на суданскиot претседател Омар Ал Башир кој се товари за воени злосторства и злосторства против човештвото во суданскиот регон Дарфур. Главниот обвинител Луис Морено Окампо изјави дека постојат силни докази дека Башир ја мобилизирал суданската армија и арапските милитанти за кампања за убиства и насилни иселувања врз африканските племиња. Според Обединетите нации, над 300 илајди луге биле убиени, додека 2,7 милиони биле принудени да ги напуштат своите домови од почетокот на конфликтот во Дарфур во 2003 та година.
XS
SM
MD
LG