Достапни линкови

logo-print

Најавено намалување на бројот на мировниците на НАТО на Косово


НАТО не ја исклучува можноста да го намали бројот на мировниот контингент во Косово, изјави портпаролот на Северноатлантската алијанса Џејмс Апатурај. Тој наведе дека на идната средба на министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО, закажана за јуни, треба да биде разгледано прашањето за менување на структурата на КФОР. На Косово во рамките на оваа мисија распоредени се 16.000 војници.
XS
SM
MD
LG