Достапни линкови

logo-print

Договор за контрола на атомските постројки на Индија


Бордот на директори на Меѓународната агенција за атомска енергија го одобри договорот со Индија со кој се овозможува дополнителна контрола на атомските постројки во таа земја. Тоа беше главниот услов кој пред индиските власти го побараа Соединетите Држави, а со што по 33 години би се дозволило увоз на нуклеарна технологија во Индија. На усвојувањето на договорот му претходеше прифаќање на основните мерки за безбедност и овозможување контрола врз нуклеарните постројки во Њу Делхи од страна на стручни лица од агенцијата.
XS
SM
MD
LG