Достапни линкови

logo-print

Нафогас ќе го плати долгот за рускиот гас


Украинската нафтена компанија Нафтогас денеска соопшти дека до крајот на неделата ќе ја плати сметката за рускиот гас за да се одбегне нова криза со Москва. Преходно, Гаспром вети дека нема да воведе казани за Нафтогас. Русија на 1 ви јануари престана со испораката на гасот за Украина, што доведе до криза во снабдувањето на Европа, која беше надмината со компромисот постигнат во средината на месецот.
XS
SM
MD
LG