Достапни линкови

logo-print

Американски конвој за Авганистан низ Русија


Низ територијата на Русија денеска помина првиот американски конвој за невоено снабдување на трупите на Нато во Авганистан. Станува збор за транспорт на намирници со воз кој во Русија влезе преку Латвија. Русија и Нато постигнаа договор за транзит на снабдувањето за силите н НАТО во Авганистан во август минатата година, но договорот не беше применуван поради августовската војна во Грузија што ги влоши односите меѓу Русија и Нато.
XS
SM
MD
LG