Достапни линкови

logo-print

ОН загрижени за планот на Карзаи


Заменикот на генералниот секретар на Обединетите Нации, Алан Ле Рој изрази загриженост за планот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи да ги одржи Претседателските избори во Април наместо во Август како што беше планирано. Според Ле Рој, тоа ке биде тешко да се организира од безбедносен, логистички и технички аспект. НАТО силите исто така соопштија дека терминот во Август е по соодветен од безбедносен аспект, Опозицијата го обвини Карзаи дека со планот за избори идниот месец сака да добие предност.
XS
SM
MD
LG