Достапни линкови

logo-print

Новинарката Роксана Сабери во ирански затвор


Иранските власти денеска потврдија дека ја задржале во затвор иранско американската новинарка Роксана Сабери, но при тоа не кажаа под кои обвиненија. Во понеделникот портпаролот на министерството за надворешни работи Хасан Кашави изјави дека новинарката работела илегално бидејки немала валидна прес картичка. Американските медуими, пак ја пренесоа изјавата на нејзинот татко кој рекол дека Роксана во Јануари била уапсена под обвинение дека купила алкохол.
XS
SM
MD
LG