Достапни линкови

logo-print

Ново обвинение за Радован Караџиќ


Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ денеска повторно ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, бидејќи Судскиот совет одобри обвинителството да поднесе уште еден предлог за дополнување на изменетото обвинение. Во новото обвинение, Караџиќ се товари за геноцид за две, наместо за една точка од обвинението, од кои првата се однесува на злосторства извршени во Босна и Херцеговина во 1992 година, а другата, особено за масакрот во Сребреница во јули 1995 година.
XS
SM
MD
LG