Достапни линкови

logo-print

Одложено првото судење во Митровица


Претставниците на ЕУЛЕКС соопштија дека првото судење што беше закажано за денеска во нивна организација во судот во северниот дел на Митровица не се одржало поради безбедносни причини. Вработените во српските правосудни органи денеска ги блокираа приодите кон окружниот суд , со што го спречија одржувањето на судењето. Тие бараат пред отворањето на судот да се разреши дилемата што ќе работи ЕУЛЕКС, чии закони ќе применува и кого ќе претставува.
XS
SM
MD
LG