Достапни линкови

logo-print

Во Ирак третта смртна казна за Хемичарот АлиИрачкиот суд денеска им изрече смртна казна на тројца поранешни официјлни претставници на режимот на Садам Хусеин поради убиства на шиитски муслимани во 1999 та година. Меѓу обвинетите е и роднината на поранешниот ирачки претседател Хусеин, Али Хасан Ал Маџид, познат како Хемичарот Али, кому ова му е третта смртна казна. Претходно тој беше осуден поради геноцид врз курдите и за убиство на илјада шиити во 1991 година.
XS
SM
MD
LG