Достапни линкови

logo-print

Австриската екстремно десничарска партија победи на изборите во Корушка


Австриската екстремно десничарска партија на поранешниот лидер Јерг Хајдер убедливо победи на вчерашните регионални избори во Корушка. Според официјалните прелиминарни резултати, Сојузот за иднина на Австрија освоил над 45 насто од гласовите, а втори се социјалдемократите со 28 проценти. Вчера локални избори беа одржани и во Шпанија и во Русија.

XS
SM
MD
LG