Достапни линкови

logo-print

Хрватскиот државен врв за ЕУ преговорите


Денеска во Загреб хрватскиот претседател Стјепан Месиќ, премиерот Иво Санадер и претседателот на Саборот Лука Бебиќ ќе се состанат со претставници на парламентарните партии, со кои ќе разговараат за односите со Словенија и за можните решенија за прекин на словенечката блокада на преговорите на Хрватска за членство во ЕУ. Инаку, вчера во Брисел словенечкиот премиер Борут Пахор предложил одлагање на преговарачката конференција на Унијата со Загреб, која е најавена за 27- ми овој месец.
XS
SM
MD
LG