Достапни линкови

logo-print

Почнува со работа Трибуналот за атентатот на либанскиот премиер


Во Хаг денеска со активности почнува Специјалниот Трибунал на Обединетите нации за откривање на осмоничените за атентатот врз либанскиот премиер Рафик Ал Харири во 2005та година. Обвинителот Даниле Белмар за телевизијата Ал Арбија изјави дека од Либан ќе побара да испорача четворица генерали кои се сметаат за поврзани со случајот. Тие беа команданти во либанско просириската влада во време на атентатот врз Харири.
XS
SM
MD
LG