Достапни линкови

logo-print

Политичките лидери на Авганистан го обвинуваат претседателот Карзаи


Авганистанските политички лидери изјавија дека претседателот Хамид Карзаи се обидува да ги саботира претседателските избори во земјата откако вчера тој побара да се одржат порано изборите закажани на дваесети август. Опозицискиот Национален Фронт оцени дека е невозможно да се одржата избори напролет поради безбедносни, логистички и финансиски прашања. Карзаи изјави дека изборите треба да се одржат пред 21мај откако преходно изборната комисија утврди гласањето да биде во август.
XS
SM
MD
LG