Достапни линкови

logo-print

Лидерите на ЕУ на состанок во Брисел


Лидерите на Европската Унија се состануваат во Брисел за да утврдат заедничко барање дека Европа финансиската криза ке ја решава солидарно кон сите. Францускиот претседател Николас Саркози изјави дека ќе побара европска заедничка акција за спас на локалната индустрија доколку Соединетите држави го сторат истотото. Свој предлог за решавање на кризата во регионот ќе претстви и Унгарија бидејки таа земја спага мегу најпогодените од кризата. Денешните разговори се последни во рундата состаноци на највисоко ниво пред вонредниот кризен самит на Европската унија што во април ќе се одржи во Лондон.
XS
SM
MD
LG