Достапни линкови

logo-print

Карази ја повика ДИК да утврди нов датум за претседателските избори


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ја повика државната изборна комисија да утврди нов датум за следните претседателски избори, според роковите предвидени со уставот.Во соопштението од неговиот кабинет се наведува дека Карзаи се согласил со пратениците да се гласа пред 21 мај, а не на 20 ти август како што процени изборната комисија.Многу авганистански пратеници коментираа дека функцијата на Карзаи му истекува пред 22 мај и оти е неприфатливо да се гласа за нов претсеадтел во август.
XS
SM
MD
LG