Достапни линкови

logo-print

Ирак го поздрави најавеното американско повлекување


Ирачкиот потпретседател Тарик ал Хашеми денеска го поздрави повлекувањето на американските борбени сили од Ирак што вчера го најави американскиот претседател Барак Обама. Сепак, тој повтори дека Вашингтон, како што изјавил, се уште има голема одговорност во изградбата на Ирак во кој ќе владее ред и поредок. Обама вчера нареди завршување на американските борбени операции во Ирак до август идната година и целосно повлекување на силите до крајот на две илјади и единаесетата година.
XS
SM
MD
LG